کفش مناسب تمرین بر روی تردمیل!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 3 خرداد 1397 در ساعت 10 : 49 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

همانطور که می دانید استفاده از دستگاه های ورزشی مانند: تردمیل، دوچرخه ثابت و الپتیکال به شدت رایج شده است و نا گفته نماند که با رعایت پاره ای مسائل هنگام تمرین با این دستگاه های ورزشی، می توان کاهش وزن چشمگیری را مشاهده نمود. ورزش همیشه و در همه حال برای تمامی افراد مفید بوده مگر در مواقعی خاص که بر اثر بیماری و بروز مشکلات جسمی- حرکتی، تمرین برای فرد مضر باشد.

با این حال از فواید ورزش روزانه حتی پیاده روی که یکی از آسان ترین ورزش های دنیاست و یکی از فعالیت های روزمره همه افراد است، هرچه بگوییم باز هم کم است. پیاده روی و دویدن چه با استفاده از تردمیل یا چه بیرون از منزل تفاوتی ندارد و مهم این است که در سلامتی انسان بسیار تاثیر گذار خواهد بود. در درمان بیماری ها و رسیدن به اندامی متناسب راه رفتن و پیاده روی بسیار موثر است.

با توجه به اینکه پیاده روی یکی از کارهایی است که دائما انجام می دهیم، باید مراقب سلامت پاها یمان باشیم و یکی از نکته هایی که هنگام تمرین بر روی تردمیل یا بیرون از منزل باید به آن کاملا دقت شود، استفاده از کفش های مناسب برای این منظور است. امروزه بازار کالاهای ورزشی بسیار داغ بوده و کفش های مخصوص دویدن در مدل های متنوع زیاد شده است؛ اما باید بدانید که کفش مورد نظر شما برای پیاده روی در بیرون از منزل است یا برای تمرین بر روی تردمیل!

در این مقاله قصد داریم شما را برای انتخاب راحت تر کفش مخصوص تمرین بر روی تردمیل آشنا کنیم تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

قبل از هر چیز باید به این نکته اشاره کنیم که هنگام تهیه کفش ورزشی که مخصوص تمرین بر روی تردمیل است، جهت رعایت نظافت و تمیز ماندن تسمه تردمیل به هیچ عنوان بیرون از منزل نباید از کفش استفاده نمایید؛ زیرا تمیز کردن تسمه تردمیل کار آسانی نبوده و در صورت آلوده شدن باید با زحمت آن را تمیز کنید. پس کفش ورزشی که برای دویدن بر روی تردمیل تهیه می کنید را فقط مختص همین کار کنار بگذارید.

به وزن کفش دقت کنید: یکی از عوامل تاثیر گذار بر کیفیت تمرین و نیز ذخیره کردن انرژی هنگام دویدن، وزن کفش است. سعی کنید کفشی را انتخاب نمایید که وزن سبکی داشته باشد تا مانع از هدر رفتن بیش از حد انرژی مصرفی تان حین تمرین شود. شاید بسیاری از افراد بی توجه به این نکته کفشی را تهیه می نمایند که وزن سنگینی دارد اما این را بدانید که وزن سبک کفش از خستگی پا جلوگیری می کند و باعث می شود مدت زمان بیشتری را بر روی تردمیل بدوید.

به انعطاف پذیری کفش دقت کنید: قبل از تهیه کفش، آن را در دست ها گرفته و به خوبی خم نمایید، حتی می توانید کفش را امتحان کنید و پنجه های پا را بر روی زمین قرار داده و کاملا به کفش فشار آورده و پا را خم کنید تا از انعطاف پذیر بودن آن اطمینان حاصل کنید؛ زیرا کفشی که منعطف نباشد بی شک حین تمرین مخصوصا دویدن، موجب آسیب رسیدن به پا خواهد شد.

علاوه بر این موارد، کفشی که انعطاف پذیر نباشد موجب آسیب به پنجه ها و عضلات ساق پا می شود که در نهایت باعث ابتلا به کمر درد و التهاب پلانتار شده و خشکی کتانی باعث کشیدگی تاندون پا و فشار روی بخش کف پا می‌شود. این را به خاطر داشته باشید که نرمی و راحتی کفش گزینه ای است که باید هنگام تهیه حتما به آن دقت شده تا از آسیب به زانوها و کمر در بلند مدت جلوگیری شود.

به فناوری های خاص کفش دقت کنید: منظور از فناوری های خاص، این است که این روزها کفش های تولید شده با ویژگی هایی عرضه می شوند که با توجه به آن ها میزان آسیب به پاها، کمر و زانوها بیش از پیش کاسته می شود. بازار رقابت تولیدات نیز بسیار داغ است و شما قادر هستید بهترین کفش را انتخاب نمایید. یکی از این ویژگی ها که هنگام تهیه کفش ورزشی باید به آن دقت شود، ضربه گیر بودن کفش است؛ این خصوصیت باعث می شود هنگام دویدن یا راه رفتن، ضربات وارده بر روی پاشنه و کف پاها کاملا گرفته شود.

همین امر به خوبی کیفیت تمرین را افزایش خواهد داد و می توان مدت زمان بیشتری به پیاده روی بر روی تردمیل پرداخت. البته باید اشاره کنیم که تردمیل ها غالبا دارای ضربه گیر هستند که حتی در برخی مدل ها تعداد ضربه گیرهای موجود در دستگاه به 2 تا 3 مدل می رسد که هر کدام علاوه بر این که از آسیب به زانوها و کمر جلوگیری می نمایند و صفحه تسمه را کاملا ارتجاعی می کنند، ضربه گیری هایی دارند که مانع از انتقال صدا به طبقات پایین تر نیز خواهند شد و گزینه مناسبی برای منازل آپارتمانی می باشند.

علاوه بر ویژگی ضربه گیر بودن کفش ها، این روزها شرکت های معتبر فناوری های متعددی را بر روی کفش های ورزشی اعمال می کنند که هرکدام به نوعی در سلامتی تاثیر داشته و باعث ایجاد راحتی برای ورزشکار و جلوگیری از خستگی زودرس حین تمرین خواهد شد. برای مثال: تکنولوژی Flywire استفاده شده در کفش های ورزشی نایک است که این فناوری جدید سبب می شود پاها در زمان راه رفتن یا انجام دادن هر نوع ورزشی ثابت باقی بمانند و بر اثر پیچ خوردگی دچار لغزش و حادثه ای نشوند.

به سایز کفش دقت کنید: شکل ظاهری کفش را فراموش کنید و به سایز آن توجه کنید. سایز کفش بسیار مهم بوده و در هنگام امتحان با پوشیدن کفش و تکان دادن پنجه ها می فهمید که سایز مناسبی را انتخاب کرده اید یا خیر. در صورتی که کفش سایز پای تان نباشد، هنگام تمرین بسیار آزار دهنده بوده و موجب آسیب شدید به عضلات پشت و جلو ساق پا خواهد شد.

کفش تنگ همچنین به شدت از کیفیت تمرین می کاهد و باعث دلزدگی از ورزش و خستگی زودرس شده و موجب تاول زدن و سیاه شدن انگشتان پا خواهد شد. بنابراین سعی کنید کفشی را انتخاب نمایید که پای شما درون آن احساس راحتی کرده و به پنجه و پشت پا فشار وارد نکند تا بتوانید هرچه بهتر به اجرای تمرینات بر روی دستگاه بپردازید.

در این مقاله به نکاتی اشاره شد که با کمی دقت هنگام تهیه کفش، می توانید مناسب ترین کفش ورزشی را برای تمرینات متداوم بر روی تردمیل انتخاب نمایید. کافی است مدتی وقت بگذارید و قبل از تهیه کفش ورزشی به مقاله هایی در این زمینه مراجعه نمایید تا خریدی موفق داشته باشید و در نهایت از ورزش در منزل بر روی تردمیل بیش از پیش لذت ببرید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :