کدام یک در کاهش وزن موثرتر است؟ ورزش یا تغذیه؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 7 دی 1396 در ساعت 13 : 57 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

رژیم های غذایی مختلف، تمرینات متنوع، دارو های چربی سوزی و لاغری، همه ی اینها موضوعاتی است که در روز در رسانه های مختلف و یا فضای مجازی به آنها بر میخوریم. اگر فردی تصمیم به لاغری داشته باشد در این وضعیت آشفته گیج خواهد شد و نمیتواند تصمیم بگیرد که چه کار باید کرد. این در این مقاله به توضیح این میپردازیم که چه فعالیت ها و کارهایی برای لاغری کافی است و باعث لاغری و چربی سوزی میشود.

وقتی به رسانه های مختلف نگاه کنیم با تبلیغات گسترده ای در مورد قرص های لاغری، لاغری بدون ورزش کردن و از قبیل عنواین رو به رو می شویم. ابتدا باید به یاد داشته باشیم که هیچ هدفی بدون زحمت به دست نمی آید و برای به دست آوردن هر یک از اهداف باید تلاش کرد. اگر قرص های لاغری موثر بودند امروز شاهد افراد زیادی که دارای اضافه وزن هستند نبودیم. در بین کشور های جهان آمریکا در صدر امار چاقی است.

وقتی فردی میخواهد در راه لاغر شدن قدم بردارد نمیداند که از کجا باید شروع کرد. ما در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد. اصلی ترین موضوعاتی که در هنگام لاغری باید به انها توجه کرد تغذیه و ورزش هستند. این دو مکمل یکدیگرند. اگر فرد به سختی ورزش کند و بعد از ورزش به خوردن غذا های چرب بپردازد نباید انتظار داشته باشد که لاغر شود.

چه ورزش هایی در لاغری موثر هستند؟

پاسخ این سوال بدون هیچ معطلی ورزش های هوازی است. ورزش های هوازی شامل، دویدن، پیاده روی، دوچرخه سواری، شنا و... هستند. این ورزش ها باعث مصرف کالری بالایی میشوند و در نهایت باعث لاغری فرد میشوند. برای انهایی که در خانه تمرین میکنند استفاده از تردمیل، دوچرخه ثابت و اسکی فضایی برای لاغری توصیه میشود. با تمرین بر روی این دستگاه های هوازی بدن کالری زیادی مصرف میکند و در کنار ان عضلات بدن نیز تقویت میشوند. هریک از این دستگاه ها بر روی یک ناحیه ی خاص از بدن اثر میگذارند. برای مثال تاثیر تردمیل بر روی عضلات شکم و پا ها است اما اسکی فضایی بر روی کل بدن تاثیر میگذارد و و تقریبا در همه ی ناحیه ها باعث چربی سوزی میشود.

تمرینات تردمیل تاثیر زیادی در لاغر شدن افراد دارد به شرطی که این تمرینات در کنار تغذیه ی موثر انجام شود. دوچرخه ی ثابت و اسکی فضایی نیز همینطور هستند و هریک به عنوان یک وسیله برای ورزش ها و تمرینات هوازی استفاده میشوند.

اگر فردی بخواهد وزن خود را کاهش دهد باید برنامه ورزشی برای خود تدوین کند و به طور منظم آن را انجام دهد. مهم نیست اگر زمان این تمرینات کوتاه باشد، این مهم است که تمرینات به طور منظم و مداوم انجام شود حتی اگر مدت آنها 30 دقیقه در روز است، به قول معروف این تمرینات باید آهسته و پیوسته باشد.

ورزش هایی که برای لاغری استفاده میشوند با ورزش های بدن سازی و فیتنس متفاوت هستند. هرچند از تجهیزات یکسانی استفاده میکنند اما نوع تمرینات این افراد با هم متفاوت است. برای مثال افرادی که با تردمیل تمرین میکنند هم میتوانند از ان به عنوان یک تمرین هوازی استفاده کنند و هم میتوانند به عنوان یک ورزش قدرتی و غیر هوازی استفاده کنند، هوازی یا غیر هوازی بودن تمرینات را نوع تمرینات مشخص میکنند. معمولا تمرینات هوازی برای لاغری و تمرینات غیر هوازی برای عضله سازی و سفت کردن عضلات به کار میروند.

تغذیه

بسیاری از افراد بر این باورند که با رژیم گرفتن میتوانند به وزن دلخواه خود برسند. این موضوع تا حدودی درست است اما این کار برای همه ی افراد جوابگو نیست همچنین برای این که روند لاغری سریع تر پیش برود باید در کنار تغذیه به ورزش هم روی آورد. شاید بتوان با تغذیه و رژیم های غذایی مختلف لاغر شد اما هدف خیلی از افراد فقط لاغری نیست. هنگامی که فرد میخواهد لاغر شود باید از غذا هایی استفاده کند که فاقد چربی هستند.

چربی به سختی مصرف میشود. رژیم های غذایی بسیار متنوعی هست که میتواند فرد را در لاغری یاری کند اما این رژیم ها باید با ورزش و تمرینات فرد تناسب داشته باشد. افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند باید مصرف خوراکی هایی که دارای چربی هستند را به حداقل برسانند و به جای آن از خوراکی های دارای پروتئین بیشتر استفاده کنند. به این وسیله هم به تقویت عضلات خود کمک کرده اند و از غذا های چرب استفاده نکرده اند. در نهایت تغذیه باید به گونه ای باشد که در حالی که انرژی بدن را برای تمرینات تامین میکند دارای کالری اضافی نباشد زیرا این کالری ها در بدن ذخیره میشوند و فرد نمیتواند از شر اضافه وزن خلاص شود.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :