چه علائمی نشان از آسیب ورزشی می دهد؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 30 آذر 1395 در ساعت 15 : 4 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

بیشتر افراد گمان می کنند که زمانی که تمرین شدید ورزشی را شدیدتر انجام دهند، مقدار چربی بیشتری از دست خواهند داد و زودتر به هدف لاغری خود نزدیک می شوند.البته این فلسفه که هر چقدر تمرینات سخت باشد زودتر به اهدافتان می رسید تا حدودی درست است و همان طور که میدانید هیچ چیزی بدون زحمت بدست نمی آید. بعد از اینکه تمریناتتان تمام شد، مقداری احساس درد و خستگی طبیعی است.این درد در ماهیچه نشان دهنده آن است که ماهیچه های شما در حال قوی شدن هستند، البته توجه داشته باشید که گاهی دردها نشان دهنده آن است که مشکلی به وجود آمده و در اصل یک علامت هشدار دهنده محسوب می شوند.

راه رفتن و دویدن به صورت منظم و روزانه یکی بهترین ورزش های هوازی محسوب می شود. اگرچه این کار از حرکات ساده ای تشکیل شده است که معمولا در شبانه روز انجام می دهیم ولی زمانی که 45 دقیقه به راه رفتن ادامه می دهید، آن زمان راه رفتن یک تمرین ورزشی خوب و ارزشمند برای بدن محسوب می شود.انجام دادن ورزش و تمرینات ورزشی که بیشتر از توان ما هستند با آمادگی جسمانی تناسب ندارند و بیشتر اوقات باعث می شوند به بدن ما آسیب برسد.قبل از اینکه ورزش را به صورت حرفه ای و جدی شروع کنید، علایم هشدار دهنده بدن خود را به خوبی بشناسید.

درد ماهیچه هایی که در حالت رشد هستند را فرا خواهد گرفت و بدن دچار چالش می شود، دردی که به صورت ناگهانی و با سرعت زیاد شروع بشود، احتمالا یک هشدار برای بدن می باشد. هیچ وقت تلاش نکنید از راه انجام حرکات سخت، شدت تمرینات خود را افزایش دهید و از این طریق به بدن خود فشار وارد کنید و فقط با سرعت دادن به تمریناتتان و تکرار آنها این کار را انجام دهید.

تا زمانی که کاملا حرفه ای نشده اید، در انجام دادن ورزش تازه کار محسوب می شوید و لازم نیست برای انجام دادن فعالیت شدیدتر و طولانی تر عجله نکنید.در زمان تمرینات ورزشی به صورت منظم به بدن خود آب برسانید تا دچار کمبود آب نشوید و مقدار غلظت خون شما بالا برود. زمانی که غلظت خونتان بالا برود، گردش خون دچار مشکل می شود و در نتیجه فشار خون بالا رفته و شما دچار مشکل خواهید شد.

خون با جریان خود اکسیژن تازه و مواد مغذی را با خود حمل خواهد کرد و به بافت ها و ارگان های حیاتی بدن می رساند. اگر خون به مقدار لازم به همه قسمت های بدن نرسد، سوخت و ساز در آن نواحی کاهش پیدا می کند و چربی سوزی کمتری انجام می شود.انجام دادن تمرینات طاقت فرسا و سخت اثرات مثبت ورزش را خنثی می کند. در زمان انجام تمرینات ورزشی به فرم بدنتان دقت داشته باشید و در یک جلسه فشار زیاد به بدن خود وارد نکنید.

اگر به بدن خود فشار زیادی وارد کنید، در نواحی زانو و کمر احساس درد خواهید داشت و در چنین شرایطی چند روز را برای ریکاوری خود باید بگذارید و اگر حتی در این مدت نیز دردهایتان برطرف نشود، باید به پزشک مراجعه کنید و از او مشاوره بخواهید.هر زمان انجام دادن تمرینات ورزشی در آرنج و بازوهای خود احساس کشیدگی و ارتعاش کردید، این به معنی است که دچار ضعف عضلانی شده اید و البته فراموش نکنید که اگر وزنه سنگینی بلند کرده اید این اتفاق کاملا طبیعی است.

زمانی که در حین انجام دادن تمرینات ورزشی زیاد به خود فشار وارد می کنید و بیش از اندازه خسته می شوید، بدن حالت طبیعی خود را از دست خواهد داد که این موضوع باعث می شود عضلاتی که فشار زیادی را متحمل می شوند، دچار کوفتگی و حتی گاهی پارگی نیز شوند.

سطح تمرینات ورزشی که انجام می دهید باید با سطح آمادگی جسمانی شما متناسب و هماهنگ باشد. به یاد داشته باشید که هر چه بیشتر تمرینات ورزشی را انجام دهید، آمادگی جسمانی بدنتان افزایش پیدا می کند و بعد از مدتی می توانید تمرینات دشوار تری را انجام بدهید.

هیچ وقت آمادگی جسمانی خود را با دیگران مقایسه نکنید و بدانید که تمام افراد از نظر توانایی های بدنی با یکدیگر متفاوت هستند.دستگاه های ورزشی خانگی این امکان را فراهم کرده اند که ورزش کردن برای تمام اعضای خانواده قابل دسترسی می نماید و از نظر اقتصادی نیز بسیار مقرون به صرفه خواهد بود؛ زیرا هم از هزینه های زیاد باشگاهها کمتر می شود و هم هزینه های مربوط به درمان بر اثر ورزش های نامناسب.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :