نکات ورزش مفید با تردمیل

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 27 آبان 1395 در ساعت 15 : 15 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

برخی از افراد بر این باورند که بهتر است؛ اگر صبح اول به شکل آرام و کم فشار بدوند و بدن خودشان را گرم نمایند و پس از آن آرام آرام به انجام تمرینات سنگین تر ورزشی بپردازند. به این ترتیب بدن آنها آمادگی بیشتری کسب کرده و برای انجام کار روزانه محیا میشود.ولی عده ای نیز هستند که نمی توانند از خواب صبح خود بگذرند و قبل از ظهر هم به دلیل گرمای هوا ورزش نمی کنند.این اشخاص بیشتر مایلند تا شبها و پس از صرف شام ورزش نمایند .از آنجاییکه هنوز ارتباط خاصی بین ساعت ورزش و کالری سوزی پیدا نشده می توانید در هر ساعتی از روز که مایل هستید به ورزش کردن بپردازید.

بدن هر شخص بر اساس شیوه زندگی اش و عادت های او مانند ساعت خوابیدن یا بیدار شدنش تعیین می گردد ، تغییر این ریتم و جابجایی اینگونه ساعات کار ساده ای نمی باشد . این تنظیم ساعت بر اساس الگوی شبانه روزی اش و نحوه چرخش زمین تعیین می گردد و بر بسیاری از شرایط فیزیکی بدن مانند سطح هورمونها، تعداد ضربان قلبش، دمای بدن و فشار خون تاثیر گذار است و تغییر هر یک از همین شرایط به گونه ای که در هماهنگی و آمادگی بدن برای ورزش کردن موثر و پر رنگ است.

یکی از راههای انتخاب زمان مناسب جهت ورزش هر شخص این می باشد که از ساعت بدن خودش کمک بگیرد تا زمان مناسب جهت پیاده روی یا دویدن بر روی تردمیل را به او نشان بدهد در اصل این همان ساعتی می باشد که شما در آن بیشتر از بقیه ساعت ها در طول شبانه روز مایل به ورزش کردن هستید.

لازم به ذکر است عوامل دیگری مانند شرایط کاری و نحوه زندگی و زمانی که وقت آزاد دارید تا از تردمیلتان استفاده نمایید در این انتخاب موثر می باشد.به هر شکل بایستی در ورزش کردن زمانی را انتخاب نمایید که بتوانید آن را تداوم بخشید.

هوشیاری در خصوص ورزش صبحگاهی

برخی از دانشمندان معتقدند که اگر برای انتخاب زمان مناسب جهت ورزش کردن خود شک دارید و نمی توانید زمانی را انتخاب نمایید. بهترین زمان این است که ورزش کردن در صبح اول وقت را برای این کار انتخاب نمایید .

تحقیقات نشان داده است که عادت به ورزش کردن برای افرادی که صبح زود را برای این کار انتخاب می نمایند بیشتر است.در این زمان اشخاص بیشترین وقت آزاد را دارند و تقریباً زمانی است که فرد فقط به ورزش کردن اختصاص می دهد و کمتر پیش می آید که در این زمان برنامه دیگری پیش می آید که مانع از ورزش کردن می شود. برای اشخاصی که استفاده از تردمیل را برای صبح زود انتخاب می کنند خوب است تا مقدار بیشتری را به گرم کردن خودشان اختصاص دهند زیرا در این مدت دمای بدن نسبت به سایر اوقات شبانه روز پایین تر می باشد .

به علت همزمانی خواب شبانه با ورزش صبحگاهی بعضی از اشخاص نمی توانند در تمام روزها به صورت مداوم ورزش صبحگاهی انجام بدهند ، مخصوصاً وقت هایی که شب قبل به دلایلی مجبور هستند دیرتر بخوابند امکان حذف این برنامه وجود دارد.اگر چه از رختخواب بیرون آمدن و انجام دادن ورزش در ابتدا کاری سخت به نظر می آید. ولی با چنان لذتی همراه خواهد بود که بیشتر افراد، پس از تجربه آن مایل به ترک کردنش نیستند.به همین ترتیب وقت خواب شما در شب به ناچار تنظیم می گردد و به همین این ترتیب برای اشخاصی که به بی خوابی دچار هستند درمان مناسبی نیز می باشد. بدن باید برای خوابیدن آماده باشد این آمادگی شامل دمای بدن و تعداد ضربان قلب است، اگر اشخاص بتوانند شب را زودتر بخوابند بدنشان به مرور زمان به این برنامه عادت می کند.

ورزش کردن آخر شب و نزدیک به وقت خوابیدن مانند خوردن غذا در آخر شب بوده و باعث بی خوابی می شود. زیرا سبب می شود تا هم ضربان قلب و هم دمای بدن بالا رود که این موارد هر دو موجب بی خوابی می شوند.

ورزش کردن سریع بعد از خوردن غذا به هیچ وجه توصیه نمی گردد، به دلیل آنکه هنگام ورزش کردن خون باید برای اکسیژن رسانی بهتر به ماهیچه ها برسد. ولی زمانی که غذا میل می کنید خون برای کمک به هضم غذا به سمت دستگاه گوارش می رود.لذا محققین تاکید دارند تا از ورزش کردن بعد از خوردن وعده های اصلی تا حدود 2ساعت پرهیز کنید.

ولی هنوز دانشمندان به توافق کلی و جامعی جهت تعیین نمودن خوبترین و بهترین وقت ورزش کردن نرسیده اند. ولی عالی ترین حالت برای هر شخص این است که ورزش در ساعات مختلف شبانه روز را باید امتحان نمایند و هنگامی که دید کدام وقت برای او بهتر است و در آن زمان دارای بالاترین سطح راندمان خود می باشد آن وقت را انتخاب نماید.در اصل عالی ترین زمان ورزش برای هر کس را باید خود شخص کشف و انتخاب نماید.

تردمیل، وسیله ای است که دارای ایمنی بالایی می باشد و احتمال آسیب دیدگی شخص را تا پایین ترین درجه کاهش می دهد؛ ولی همان طور که پیشتر گفته شد برای رسیدن به یک بهداشت ورزشی عالی، فرد بایستی بداند به چه صورت ورزش نماید تا از آسیب دیدگی در امان بماند.

ولی وقتی می خواهید بر روی تردمیل بدوید و فعالیت نمایید، پیش از هر کاری بایستی کفش، جوراب و لباس ورزشی مناسب داشته باشید. سپس حتما بایستی بدنتان را برای انجام ورزش گرم و آماده کنید.

بهداشت ورزشی بر روی تردمیل

گرم کردن بدن به دلیل پیشگیری از آسیب های ورزشی، آمادگی جسمانی و آمادگی ذهنی و روانی انجام می پذیرد. متخصصین ورزش به دو صورت توصیه می کنند که بدن را گرم کنید؛ یکی گرم کردن عمومی بدن می باشد. این مدل گرم کردن حاوی یک سری حرکات می شود که به صورت کلی تمام بدن را گرم می کند و یرای کلیه رشته های ورزشی مناسب می باشد، راه رفتن و دویدن آرام و نرم، نرمش های سوئدی و یا عمومی و حرکات کششی چه به شکل ایستا و چه به شکل پویا از مراحل گرم کردن عمومی می باشد . دومین نوع گرم کردن، گرم کردن به صورت اختصاصی می باشد. که در آن مهارت ها و فنون مربوط به همان ورزش مرور می گردد .

جهت دویدن بر روی تردمیل گرم پیش از استفاده گرم نمودن بدن بسیار حائز اهمیت و لازم می باشد. زیرا کار کردن با تردمیل یک نوع ورزش هوازی محسوب می گردد و ورزش های هوازی در طول مدت زمان طولانی انجام می گردد هرچه قدر مدت زمان ورزش بیشتر باشد ، مدت زمان گرم کردن هم باید افزایش یابد ؛ ضمن اینکه ممکن است ضربان قلب تا بالاترین حد ظرفیت خود افزایش پیدا کند. هر چه قدر دمای فضایی که در آن تمرین را انجام می دهیم سرد تر باشد ، مدت زمان گرم کردن را نیز باید افزایش دهیم. خوب است ورزشکار با لباس گرم کن شروع به گرم کردن بدن خود بکند و بعد از گرم شدن جهت ادامه تمرین، گرم کن خود را در بیاورد.

هر چه میزان آمادگی جسمانی شخص بیشتر باشد، گرم کردن بدن وقت کمتری می برد. به همین دلیل تازه کارها باید مقدار وقت بیشتری صرف این کار بکنند. چنانچه فرد، قبلا آسیب دیده باشد بایستی با دقت و حوصله بدن خودتان را گرم نمایید . شدت گرم کردن بدن نیز به آمادگی جسمانی شخص بستگی دارد.

زمانیکه شما قصد دارید با تردمیل تمرین نمایید کمه کم 5 دقیقه پیش از رفتن روی دستگاه نرمش و حرکات کششی پویا اجام دهید . سپس روی دستگاه رفته و با سرعت 3 الی4 کلیومتر در ساعت راه بروید. بعد از 3 دقیقه آرام و آهسته راه رفتن، سرعت دستگاهتان را به 7 کیلومتر در ساعت برسانید؛ 2-3 دقیقه به همین شکل و با همین سرعت بدوید و سپس سرعت تردمیل خود را به 4 کیلومتر در ساعت برسانید. پس از انجام این مراحل بدنتان گرم شده و می توانید به برنامه ورزشی خودتان ادامه دهید. نکته مهم این است که با افزایش یافتن سن میزان انعطاف پذیری و نرمش بدن کم می گردد، به همین دلیل اشخاص مسن بایستی مقدار وقت بیشتری برای گرم کردن بدنشان از خود بگذارند .مقدار شدت گرم کردن را از این الگویی که ما ارائه دادیم، هم کمتر کنند.

در زمان انجام حرکات کششی، چه قبل و چه بعد از تمرین ورزشی نباید احساس درد شدید، تنش و ناراحتی پیدا کنید. کشش بیش از حد درد ناک و بی فایده است؛ ضمن اینکه به عضلات و زردپی ها آسیب می رساند. پس از تمرین نیز می بایست 5 الی 10 دقیقه برای سرد کردن وقت صرف کنید. 3 دقیقه آخر را آرام روی تردمیل راه بروید و بعد از گذشت 2 دقیقه حرکات کششی ایستا انجام بدهید. سعی کنید این حرکات کششی، بیشتر بر روی پاها انجام بشود چون در هنگام ورزش بر روی تردمیل پا عضو درگیر است.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :