نکاتی که بهتر است ورزشکاران مبتدی رعایت کنند

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 30 مرداد 1396 در ساعت 10 : 49 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اگر جزو افرادی هستنید که به تازگی شروع به ورزش کرده اید باید نکاتی را رعایت کنید تا با ورزش کردن نادرست و غلط دچار مشکل نشوید و سلامتیتان را به خطر نیندازید. فراموش نکنید بدون اینکه بدن را گرم کنید، ورزش را شروع نکنید. سعی کنید ورزشی را انتخاب کنید که بتوانید بدون وقفه برای مدتی مداوم آن را تکرار کنید. اگر پیاده روی می کنید با تهیه تردمیلی برای خانه این ورزش را ترک نکنید و در هر زمانی که فرصت کردید آن را انجام دهید.

با کمک تردمیل میتوانید در هر شرایط آب و هوایی سرما و گرما پیاده روی انجام دهید و با استفاده از برنامه های تردمیل دیگر احتیاجی به حضور مربی نداشته باشید. با کمک تردمیل می توانید با یک ساعت پیاده روی و دویدن 400 کالری بسوزانید و زودتر و البته راحت تر به لاغری و تناسب اندام برسید.

در کنار ورزش های هوازی وزنه زدن را نیز فراموش نکنید. با کمک وزنه می توانید عضلات را فرم دهید و کالری بیشتری بسوزانید و از شر چربی های اضافی نیز خلاص شوید. در ابتدای شروع ورزشتان از وزنه های کم کمک بگیرید و بعد از بالا رفتن آمادگی جسمانیتان وزن وزنه ها را بیشتر کنید. برای اینکه بدن به برنامه ورزشی عادت نکند، بهترین کار این است که برنامه خود را هر چند وقت یکبار عوض کنید تا بدن را دچار چالش کنید و کالری سوزی بیشتری در بدن راه بیندازید.

به تغذیه خود نیز توجه کنید. تغذیه و رژیم غذایی نقش بسیار زیادی در سلامتی بدن و شکل گرفتن عضلات دارد. از خوردن غذاهای پر کالری مخصوصا فست فودها دوری کنید، زیرا این غذاها کالری زیادی به بدن شما وارد می کنند و برای سوزاندن آنها باید تلاش زیادی انجام دهید.

فراموش نکنید که رسیدن به لاغری و تناسب اندام پروسه طولانی است و نباید عجله کنید. برای شروع ورزشتان سرعت کمی داشته باشید ولی هر روز آن را انجام دهید. زمانی که شما با سرعت کم ولی به صورت مداوم ورزش می کنید به بدن فشار وارد نمی شود و می توانید با سلامتی کامل به اهدافتان برسید. بدن علاوه بر تمرین به استراحت در زمان مناسب نیز نیاز دارد. زمانی که شما ورزش می کنید به عضلات و کل بدن فشار وارد می شود و برای ترمیم این عضلات و بافت ها باید در فواصل منظم استراحت کنید.

اگر نتوانستید به تنهایی برنامه منظم و دقیقی برای خود تهیه کنید، بهترین کار کمک گرفتن از مربی با تجربه است تا بتواند اطلاعات دقیقی از نحوه تمرین و چگونگی انتخاب برنامه ای مناسب در کنار تغذیه ای خوب بدست آورید. برای اینکه بتوانید ورزش خود را ادامه دهید و انگیزه برای تلاش داشته باشید، بهترین کار آن است که اهداف خود را یادداشت کنید و از یک همراه و دوست برای ورزش کردن کمک بگیرید تا حس رقابت در شما، ایجاد انگیزه کند و به انجام دادن ورزش جلب شوید.

سعی کنید بعد از اتمام ورزشتان حرکات کششی نیز انجام دهید. حرکات کششی به انعطاف پذیری و سلامت بدن و عضلات کمک می کنند. 15 دقیقه وقت بگذارید و با انجام دادن تمرینات کششی مفاصل و عضلات را گرم کنید. اگر از تردمیل و راه رفتن خسته شده اید و به دنبال تنوعی در ورزش هستید، بهتر است از دیگر دستگاه های هوازی مانند، دوچرخه ثابت، الپتیکال و ... استفاده کنید و کالری سوزی بدن را افزایش دهید. با ایجاد تغییرات در اجرای تمریناتتان انگیزه بیشتری برای ادامه ورزش خواهید داشت.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :