نوشیدنی های ورزشی هنگام تمرین با تردمیل

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 30 مرداد 1396 در ساعت 10 : 49 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

همه ما می دانیم ورزش کردن باعث تعریق و کم کردن آب بدن می شود مخصوصا زمانی که شدت تمرینات بالا می رود این کم آبی در بدن چند برابر می شود. یک ورزشکار حرفه ای خود می داند نوشیدن مایعات قبل و هنگام تمرین و حتی پس از ورزش کردن باعث شکسته شدن چربی در بدن و آب رسانی آن خواهد شد. مخصوصا حین دویدن بر روی دستگاه تردمیل و بالا رفتن شدت دویدن در بعضی مواقع نباید از این مهم چشم پوشید به همین دلیل بر روی این دستگاه جای یک قمقمه آب تعبیه شده که باعث می شود شما هرگز نوشیدن مایعات در هنگام تمرین را فراموش نکنید.با ما همراه باشید تا بهترین مایعات و نوشیدنی ها هنگام دویدن بر روی تردمیل را به شما معرفی نماییم:

آب اولین و مهمترین نوشیدنی هنگام دویدن بر روی تردمیل است. این مایع با ارزش که به راحتی در دسترس همگان بوده باعث اکسیژن رسانی به مغز و همه اعضای بدن می باشد، از گرما زدگی جلوگیری کرده و بدن را هیدراته می کند. به یاد داشته باشید 30 دقیقه قبل از شروع تمرین برای ایجاد سوخت وساز بیشتر حتما آب بنوشید و بعد از شروع تمرین یعنی هر 20 دقیقه یک لیوان آب میل نمایید تا عمل آب رسانی به کل بدن به راحتی انجام گیرد. اگر نوشیدن آب حین تمرین برایتان کسل کننده شده می توانید خودتان با استفاده از میوه های موجود با برش زدن و ریختن درون قمقمه آب طعم دار درست کنید.

نوشیدن آب بیشتر زمانی خوب است که شما از یک سری تمرینات ملایم پیروی می کنید و ورزشتان از شدت بالایی برخوردار نیست.حال اگر تمرینات شما شدت بالایی دارد و بیشتر از 60 دقیقه طول می کشد باید از نوشیدنی هایی که حاوی کربوهیدرات هستند یا نوشیدنی های ورزشی استفاده کنید در اینجا ما به دو مورد اشاره خواهیم کرد:

1 نوشیدنی های ایزوتونیک: این نوشیدنی میزان کربوهیدرات در بدن را افزایش داده به سرعت مایعات از دست رفته بدن از طریق تعریق را باز می گرداند و بیشتر مناسب دوندگانی می باشد که دوی استقامت و نیمه استقامت انجام می دهند.

2 نوشیدنی هیپرتونیک: این محلول جهت جایگزینی مقادیر از دست رفته در عضلات و کبد بعد از تمرین می باشد که در دویدن های فوق استقامتی یا همان دوی طولانی مدت بر روی تردمیل می باشد که به انرژی زیادی نیازمند است و برای نتیجه گیری بیشتر بهتر است همراه با نوشیدنی ایزوتونیک مصرف شود.این نوشیدنی ها موارد کم شده در بدن هنگام تمرین را جبران میکند حال می خواهیم به این بپردازیم که در صورت کم شدن میزان سدیم و پتاسیم در صورت استفاده نکردن از این نوشیدنی های ورزشی ممکن است چه مشکلاتی به بار آید:

در شرایط طبیعی بدن، فشار بین مایعات درون سلولی و برون سلولی برابر می باشد، یون عمده درون سلول پتاسیم و یون اصلی مایعات برون سلولی را سدیم تشکیل میدهد.

در صورت متوازن نبودن سدیم و پتاسیم در سلول ها برخی رویدادها در بدن ایجاد میشود:

اولین عارضه افزایش آب درون سلولی است که بیش آبی نامیده می شود که از فعالیت سلول های عصبی جلوگیری کرده درشرایط حاد باعث تشنج، کما و حتی مرگ می شود.دومین عارضه آب میان بافتی است که باعث کاهش فشار مایع میان بافتی شده آب از پلاسما خارج و حجم خون کاهش می یابد و سبب شوک خونی می گردد.در صورت داشتن برنامه های تمرینی با شدت بالا بهترین روش برای جلوگیری از این مشکلات استفاده از نوشیدنی های ورزشی می باشد.

حال به نوشیدنی هایی می پردازیم که خود به راحتی می توانیم آن ها را در منزل تهیه کنیم و بسیار مفید می باشند:

شیر سویا: برای افزایش حجم ماهیچه ها و عضله سازی عالی بوده و خوردن آن هنگام تمرین موجب رساندن نیرو به بدن و جلوگیری از ایجاد حس ضعف می باشد، علاوه بر این باعث استحکام استخوان ها و مانع از پوکی استخوان خواهد شد.

آب کرفس: ثابت شده که مصرف آب کرفس پس از تمرین باعث چربی سوزی و کاهش اشتها در برابر شیرینی جات خواهد شد همین مسئله باعث تحمل رژیم غذایی در زمان ورزش می شود. شما می توانید آب کرفس را با سایر آبمیوه ها از جمله پرتقال، سیب یا هویج مخلوط کنید.

شیر موز: پایه شیر آب است. این مایع به دلیل داشتن پروتئین و کربوهیدرات بعد از تمرین، نوشیدنی بسیار مفیدی می باشد که مخلوط کردن آن با موز تاثیرش را بعد از تمرین بیشتر نموده موجب تقویت شما خواهد شد. موز دارای کمی چربی از نوع مفید و مقداری پروتئین و ویتامین های K ،A ، C وهمینطور اغلب ویتامین های B و بتاکاروتن می باشد.مخلوط شیر موز یک گزینه عالی برای مقادیر از دست رفته ویتامین و پروتئین های بعد از تمرین است.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :