نفس کشیدن بر روی تردمیل چگونه باید باشد؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 30 مرداد 1396 در ساعت 10 : 59 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

عضلات ما نیز مانند سایر اعضای بدنمان احتیاج به اکسیژن دارند تا بتوانند فعالیت های حیاتی خود را انجام دهند. بدن هنگام انجام دادن ورزش بدن نیز بیشتر از گذشته به اکسیژن نیاز پیدا می کند و مقدار اکسیژنی که وارد بدن می شود در این زمان بسیار مهم است.در تمرینات هوازی همان طور که می دانید تامین اکسیژن برای بدن بسیار ضروری است و باید به آن توجه کنید تا به صورت درست انجام شود. تا به حال به این نکته توجه کردید که وقتی در باشگاهی مشغول انجام دادن ورزش هستید، مربی هر چند دقیقه یک بار فریاد می زند که نفستان را نگه ندارید !

قبل از اینکه ورزش کردن را شروع کنید، باید صحیح نفس کشیدن را بیاموزید تا بتوانید بر روی تردمیل خانگی خود نیز ورزش خوبی انجام دهید. تا وقتی که نتوانید درست نفس بکشید مثل آن است که انگار هیچ کاری انجام نداده اید و تمام فعالیت هایتان بی فایده است.

توجه داشته باشید که اگر خوب نفس نکشید به بافت هایتان اکسیژن خوب نمی رسد و در نتیجه سطح انرژی بدن پایین می آید و ورزشکار زودتر احساس خستگی می کند. وقتی که با تردمیل نیز ورزش می کنید مدام به جای مربی به خودتان یاد آوری کنید که "نفست را نگه ندار".برای رسیدن به تناسب اندام درست نفس کشیدن یکی از مهم ترین عوامل است و باید به آن توجه زیادی شود. زمانی که ورزش می کنید به نفس کشیدن خود توجه داشته باشید تا نهایت استفاده از سیستم هوازی را به دست بیاورید.

درست نفس کشیدن به ورزشکار کمک می کند تا هر چه سریع تر به سطحی از آمادگی جسمانی دست پیدا کند و این کار باعث استقامت قلب، عضلات و حتی دستگاه تنفسی نیز می شود و آنها را نیز تقویت می کند.ما به طور عادی هر لحظه این کار را تکرار می کنیم و به آن عادت کرده ایم. هستند کسانی که عادت کرده اند به طور کامل نفس نکشند و ریه های خود را به طور کامل از اکسیژن پر نمی کنند.

افرادی هستند که عادت کرده اند تند تند نفس بکشند و روش درست نفس کشیدن را نیاموخته اند، به یاد داشته باشید که حتی در زندگی روزمره هم با این طریق نفس کشیدن بدن دچار مشکلات زیادی خواهد شد، چه برسد هنگام انجام دادن ورزش که بدن به اکسیژن بیشتری احتیاج دارد.روش مشخص و واحدی برای نفس کشیدن بر روی تردمیل وجود ندارد و تنها شما هستید که باید تکنیک نفس کشیدن مخصوص به خود را پیدا کنید.نفس کشیدن اگر به صورت متناوب باشد به شما کمک خواهد کرد تا میزان اکسید نیتریک بدن خود را افزایش دهید.

اکسید نیتریک؛ همان گازی است که شریان های شما را نرم نگه می دارد و سبب جاری شدن خون می شود و همین کار به فعالیت منظم کاربر کمک بسیاری می کند. راه دیگری که روشی انقلابی برای دویدن است و شما خیال خواهید کرد که هوشمندانه بر روی هوا خواهید دوید.این روش به این صورت است که شما 3 ثانیه هوا را به داخل ریه های خود بکشید و آنگاه هوا را بیرون دهید.

این روش برای نفس کشیدن ابتدا نیاز به دقت و تمرکز دارد، ولی به مرور زمان به آن عادت خواهید کرد. به یاد داشته باشید که بهتر است که هوا را از بینی به داخل ریه هایتان هدایت کنید و از دهان خارج کنید. اگر نفس هایتان ریتمیک و منظم باشد، اکسیداسیون چربی ها سرعت بیشتری پیدا می کند و این امر برای بدنتان بسیار مفید است.

هرگز با دهان هوا را به داخل بدنتان نکشید و مقدار زیادی از هوا را بدون اینکه فیلتر شود و از فیلتر عبور کند به بدن خود وارد نکنید. حتما می دانید که بینی با فیلترهایی که داشته کار پاکسازی هوا را برعهده دارد و هوا را پاک سازی می کند و بعد از آن به داخل ریه ها و بدن می فرستد که این کار انرژی بدن ورزشکار را می گیرد.

زمانی که در هنگام ورزش کردن به نفس نفس زدن افتادید، باید فورا سرعت تردمیلتان را کم کنید تا به بدنتان آسیب وارد نشود. پیش از آنکه ورزش خود را شروع کنید، مقداری آب بخورید تا بدن شما بتواند فعالیت کند و در حین انجام دادن ورزش نیز بطری آبی را کنار دستتان قرار دهید و هرچند وقت یکبار آب بخورید و تا بدنتان انرژی دوباره ای بگیرد.آب خوردن باعث می شود تا دمای بدنتان متعادل شود و دچار گرمازدگی و کم آبی نشوید.نفس کشیدن درست موجب انتقال خون بهتر و منظم تر از قلب به رگ ها می شود.

فراموش نکنید که نوع هوایی که تنفس می کنید، بسیار مهم است و با این آلودگی هوا ورزش کردن در خانه بسیار ایمن تر و بهتر از خارج از خانه است.زمانی که می خواهید با تردمیلتان ورزش کنید تا آنجا که می توانید شکم خود را به داخل بدهید. گوش دادن به موزیک مورد علاقه خود در هنگام ورزش کردن بسیار مفید و تاثیر گذار است و چه بهتر که این موزیک تند باشد و شما بتوانید با ریتم آن گام بردارید و سریعتر ورزش انجام دهید.

باید ورزش کردنتان را تا 30 دقیقه ادامه بدهید تا بدنتان شروع به کالری سوزی کند و پس از یک ساعت از ورزش کردنتان نیز از خوردن غذاهای پر کالری اجتناب کنید. دویدن بر روی تردمیل دمای بدن ورزشکار را بالا می برد و با بالا رفتن دمای بدن، ورزشکار ممکن است عرق زیادی کند. بهتر است افرادی که بر روی تردمیل می دوند و ورزش سنگینی انجام می دهند، بطری آبی کنار دستشان قرار دهند و هر چند دقیقه یکبار از آن آب بنوشند.

تنفس و خوب نفس کشیدن در هنگام انجام دادن ورزش به خصوص هنگام دویدن بر روی دستگاه تردمیل بسیار مهم است. توجه داشته باشید که اگر خوب نفس نکشید و اکسیژن لازم به بدنتان و بافت ها نرسد، سوخت و ساز بدن به خوبی انجام نمی شود و به هدف خود نخواهید رسید.نرسیدن اکسیژن به بدن باعث ترشح اسید لاکتیک در بدن فرد نیز شده و ترشح این ماده در بدن باعث ایجاد کوفتگی و اسپاسم عضلات می شود و ورزشکار را دچار مشکل خواهد کرد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :