فرمولی ویژه برای داشتن اندام متناسب!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 30 مرداد 1396 در ساعت 10 : 55 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

شاید دقت کرده باشید که این روزها لاغری مد شده است و بیشتر مردم با رژیم غذایی، قرص های لاغری و ... به دنبال تناسب اندام هستند؛ البته هستند افرادی که به اهمیت ورزش پی برده اند و به انجام دادن آن می پردازند.بعضی افراد شکایت می کنند که با انجام دادن ورزش به نتایج دلخواه خود دست نیافته اند. ورزش هوازی از بهترین ورزش هایی برای کاهش چربی بدن شناخته شده است.

پیاده روی یا دویدن بهترین تمرینات هوازی برای لاغری و تناسب اندام به شمار می آید و برای اینکه با این ورزش ساده نیز بتوانید به راحتی نتیجه بگیرید باید نکاتی را رعایت کنید.قبل از اینکه ورزشتان را شروع کنید، ابتدا باید با تحرک کم بدن خود را گرم کنید تا سیستم قلبی شما آمادگی لازم را برای انجام فعالیت به دست بیاورند. زمانی که یک دفعه ضربان قلب شما بیشتر شود، امکان دارد مشکلاتی برای شما به وجود بیاید که به آسانی جبران پذیر نیست.

اگر تمرینات خود را تردمیل انجام می دهید، قبل از اینکه بر روی دستگاه بروید چند دقیقه را به انجام دادن حرکات کششی متفاوت مخصوصا برای ناحیه پاهایتان انجام دهید و بعد ورزشتان را با سرعت کم آغاز کنید.سرعت را به 3 الی 4 کیلومتر در ساعت برسانید و به مدت 1 دقیقه با این سرعت راه بروید و بعد از آن سرعت دستگاهتان را یک درجه یک درجه بالا ببرید تا به 7 کیلومتر در ساعت برسد. با این کار بدن شما گرم می شود و برای ادامه تمرینات آمادگی لازم را می توانید بدست آورید.

به یاد داشته باشید در هر جلسه باید بیشتر از 20 دقیقه به روش تناوبی بدوید و راه بروید.کسانی که به صورت مبتدی ورزش خود را شروع می کنند، ابتدا با زمان 15 دقیقه کارشان را آغاز کنند و این زمان را به تدریج افزایش دهید.تمرینات شما باید حداقل 5 روز در هفته ادامه داشته باشد و کم کم این مدت زمان را به 45 دقیقه برسانید. به یاد داشته باشید که بعد از انجام دادن تمریناتتان ریکاوری نیز برای بدن خود داشته باشید.

در زمان ریکاوری بهترین ورزش تکمیلی برای شما شنا و دوچرخه سواری است و این دوچرخه سواری را نیز می توانید در خانه با استفاده از دوچرخه ثابت انجام دهید.برای اینکه ورزش های هوازی اثرات خوبی بر روی بدن و به خصوص سیستم ریوی، قلبی و عروقی بگذارد باید در زمان انجام دادن تمرینات ضربان قلب شما به 70 درصد ظرفیت خود برسد.برای اینکه بتوانید حداکثر ضربان قلب خود را محاسبه کرده، می توانید به راحتی از یک فرمول کلی استفاده کنید.

فراموش نکنید که شدت تمرینات باید مطابق با میزان آمادگی جسمانی فرد باشد تا دچار مشکل نشوید. امروزه تردمیل های جدید قابلیت آن را دارند که ضربان قلب کاربر را نشان دهند و فرد می تواند زمان افزایش و کاهش سرعت را ببینید و مطلع شود در چه زمانی به منطقه چربی سوزی می رسد.تمریناتی که با شدت و بیشتر از توان ورزشکار هستند، نه تنها باعث افزایش قابلیت ها نمی شود؛ بلکه ممکن است به عضلات و مفاصل شما نیز آسیب وارد کند. پس زمانی که احساس خستگی کردید و خسته هستید، به تمرین خود ادامه ندهید و زمانی را برای ریکاوری بدن خود بگذارید.

دستگاه تردمیل باعث اصلاح راه رفتن و دویدن افراد نیز می شود. همه افراد سالم در کودکی دویدن را می آموزند؛ ولی جالب است بدانید تعداد کمی از آنها درست گام برداشتن و دویدن را آموزش دیده اند.بهتر است در زمانی که پا بر روی تردمیل فرود می آیند، پنجه ها کمی به سمت بالا متمایل باشند و در این صورت است که فشار کمتری به زانو و کمرتان وارد می شود.

حرکت پاها باید از ناحیه ران شروع شود و در این حالت حرکت لگن خاصره راحت تر انجام می شود و چرخش در مفصل لگن خاصره ایجاد خواهد شد که به کل بدن کمک می کند.دست ها باید در حین دویدن و راه رفتن باید رها و به شکل تاب دادن داشته باشند.حرکت دست ها باید همواره با حرکت پای مخالف هماهنگ باشند که این کار تعادل بدن را حفظ می کند. به این صورت که پای راست را زمانی که جلو می گذارید، دست چپتان را حرکت دهید و بر عکس و فراموش نکنید که حرکت دست ها باید از مفصل شانه باشد و دست از آرنج خم گردد.

بهتر است که در زمان تمرین کمی عضلات کمر را سفت کرده و شکم خود را داخل دهید؛ اما فراموش نکنید که این کار باعث حبس شدن نفستان نشود. درست نفس کشیدن یکی از ارکان های مهم ورزش محسوب می شود.هدف ما از ورزش کردن رساندن اکسیژن کافی برای سوخت و ساز به بافت هاست. اکسیژن تازه سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد و در نتیجه بدن چربی بیشتری را می سوزاند.

فراموش نکنید که باید متناسب با سن و آمادگی جسمانی خود یک برنامه مخصوص داشته باشید و از آن پیروی کنید. تست های زیادی وجود دارد تا میزان آمادگی جسمانی شما را تعیین می کند و شما می توانید با اطلاع از آن ورزش انجام دهید.هر چه بیشتر مسافتی را با تردمیل طی کنید، سطح آمادگی جسمانی شما بالاتر است و هر چقدر کمتر توانسته باشید مسافت را طی کنید، نشان دهنده آمادگی جسمانی ضعیف شما خواهد بود.

بیشتر تردمیل ها برنامه های از پیش تعیین شده در سطح های مختلف دارند که می توانید با توجه به آمادگی جسمانی خود یکی از آنها را انتخاب کنید؛ در غیر این صورت بر اساس ضربان قلب خود یک الگوی ورزشی مناسب را طراحی کنید و با آن پیش بروید تا به اهداف خود برسید. در حین تمرین درست نفس بکشید و در روز به اندازه کافی آب بنوشید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :