رابطه ضربان قلب و چربی سوزی

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 7 دی 1396 در ساعت 13 : 43 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

قلب یکی از اصلی ترین ماهیچه های بدن است که وظیفه انتقال خون به سراسر بدن را دارد. ضربان قلب نشان دهنده انقباض این ماهیچه و پر و خالی شدن آن از خون است که در هر دقیقه محاسبه می شود. ضربان قلب نرمال به حالتی اطلاق می شود که فرد در حال استراحت است و هیچگونه فعالیت فیزیکی ندارد که طبیعتاً بین 60 تا 100 ضربان در دقیقه است.

یکی از دلایلی که عملکرد قلب را بهبود می بخشد و باعث آمادگی قلبی-عروقی هرچه بهتر در افراد می شود، تعداد ضربان قلب نرمال است که اصولا در ورزشکاران دیده می شود و این امر به دلیل ورزش روزانه برای آن ها بسیار عادی است.

در بهبود ضربان قلب فاکتور های موثری وجود دارند که از جمله آن ها می توان به سطح فعالیت فیزیکی، آمادگی جسمانی، دمای بدن، موقعیت بدن، احساسات، سطح استرس، چاقی و لاغری، داروها، انواع نوشیدنی و غذا ها و همچنین بیماری اشاره کرد که این موارد باعث می شوند ضربان قلب در افراد متفاوت باشد.

ورزش یکی از تاثیر گذارترین فاکتور ها در تعداد ضربان قلب هر فرد است و در زمان چربی سوزی میزان ضربان قلب در آب شدن چربی های اضافه بدن در کنار شدت تمرین، مدت و شرایط تناسب اندام موثر است. در طول انجام تمرینات هوازی باید بدانید که با افزایش شدت در ورزش، ضربان قلب را نیز بالا می برید. به این معنی که هرچه تمرینات با شدت بیشتری انجام دهید قطعا باعث افزایش ضربان قلب خواهید شد.

در علم فیزیولوژی تعداد ضربان قلب هر شخص نشان دهنده نوع سوخت رسانی به ماهیچه ها است به این معنی که در حین انجام ورزش اگر میزان ضربان قلب از 80 درصد بالاتر رود، بدن دستور سوزاندن گلوکز بدون هوا و پس از آن سریعا سوزاندن پروتئین موجود در عضلات را می دهد، به همین دلیل است که توصیه می شود ضربان قبل بهتر است در طول تمرینات از حدی بالاتر نرود.

در این صورت بهترین راه سوزاندن چربی انجام تمرینات هوازی با شدت کم و مدت زیاد است که در حین فعالیت، ضربان قلب بین 60 تا 80 درصد باشد. در این حالت در زمان اتمام ذخایر گلوکز، بدن دستور به تبدیل چربی به گلوکز را صادر می کند و اینجاست که عمل چربی سوزی اتفاق می افتد.

حتی چند ساعت پس از ورزش نیز عمل چربی سوزی در بدن انجام می شود و به همین دلیل است که مربیان ورزشی به اشخاصی که در جهت چربی سوزی فعالیت دارند توصیه می کنند که تا چند ساعت پس از ورزش از مصرف مواد قندی و چربی خودداری نمایند زیرا باعث توقف عمل چربی سوزی می شود.

تا اینجا مشخص شد که برای چربی سوزی بهتر است که تمرینات با شدت کم و مدت طولانی انجام دهید به این صورت هم به بدن و قلب فشار وارد نمی شود، هم عضلات سوخته نمی شود و هم عمل چربی سوزی به خوبی انجام خواهد شد.

دستگاه های هوازی مانند تردمیل، دوچرخه ثابت یا الپتیکال همگی ورزش های هوازی را شبیه سازی می کنند و گزینه مناسبی برای افرادی هستند که در جهت چربی سوزی و تناسب اندام روزانه ورزش می کنند. اکثر این دستگاه ها مجهز به نمایشگرند که اطلاعات دقیقی از ضربان قلب را در اختیار کاربر قرار می دهند به همین دلیل شما می توانید به راحتی در زمان ورزش میزان ضربان قلب تان را به خوبی بسنجید.

خیلی راحت می توانید با دیدن ضربان قلب بر روی نمایشگر دستگاه شدت تمرینات را متناسب با ضربان قلب خود تنظیم کنید و میزان آن را بالاتر از 80 درصد نبرید. حتی می توانید در زمانی که می بینید ضربان قلب از 80 درصد بالاتر رفته است شدت تمرین را کاهش دهید تا دچار آسیب نشوید.

در زمان دویدن بر روی تردمیل وقتی نتوانید حین تمرین صحبت کنید یعنی شدت تمرینات تان بالا است که اصولا باعث افزایش ضربان قلب بیشتر از 80 درصد می شود و باید شدت را به حدی رساند که بتوان موقع دویدن صحبت کرد.

همانطور که در بالا اشاره شد تمرینات هوازی با شدت کم تاثیر زیادی در چربی سوزی دارد و می توان با داشتن یک برنامه تمرینی دقیق برای تناسب اندام و نیز توجه به ضربان قلب حین تمرین به هدف مورد نظر دست یافت.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :