درمان بی خوابی با ورزش

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 7 دی 1396 در ساعت 13 : 54 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اختلالات خواب در همه سنین از کودکی تا بزرگسالی بروز می کند و دلایل متعددی دارد. بی خوابی یا کم خوابی به این معنی است که فرد به طور دائم نمی تواند به خواب برود. می توان به دیر خوابیدن، بیدار شدن مکرر در حین خواب و همچنین تلاش برای خواب مجدد بعد از بیداری، بیدار شدن خیلی زود در صبح و خوابی که نتواند خستگی طول روز را از بدن بزداید اشاره کرد.

علل این مشکل نیز می تواند ترس از تنهایی، افسردگی، مصرف کافئین یا عدم احساس امنیت در فرد باشد که به صورت بی خوابی یا کم خوابی بروز می کند. اما امروز اکثر افراد برای درمان آن ابتدا نزد پزشک معالج می روند و داروهایی را که تجویز شده در جهت درمان استفاده می کنند. غافل از اینکه این داروها خود ضررهایی از جمله اعتیاد به مصرف، خواب طولانی مدت یا آثار معکوس دارد که موجب شده تحقیقات بیشتری برای درمان این معضل انجام شود.

علل بروز بی خوابی در افراد متفاوت است، که می تواند به صورت حاد یا مزمن باشد. اکثرا بی خوابی حاد در اثر فشار و استرس بوجود می آید اما بی خوابی مزمن همیشه وجود دارد. از اصلی ترین دلایل بی خوابی می توان به اضطراب و افسردگی اشاره کرد که با ورزش و فعالیت های فیزیکی بی شک قابل درمان است.

افسردگی که خود از دلایل بروز بی خوابی است نیز با ورزش قابل درمان است. شما با تمرین کردن روزانه باعث تولید هورمون اندورفین در بدن می شوید که منجر به سرخوشی و حس خوب می شود. با تداوم در ورزش پس از مدتی اثرات مثبت آن در درمان افسردگی خواهید شد.

با توجه به تحقیقات انجام شده، افراد پس از ورزش در شب هنگام به خواب آرام بخش فرو می روند. در بین جوانان ورزشکار، خواب عمیق شبانه در اثر فعالیت تمرینات بعداز ظهر افزایش می یابد. این خواب تاثیر به سزایی در تجدید قوای بدنی داشته و موجب می شود فرد در طول شب با خواب عمیق، انرژی مصرفی خود در طی تمرینات را بازیابد.

در برخی مطالعات مشخص شده است که سطح بالای آمادگی جسمانی افراد ورزشکار عامل موثری بین ورزش و خواب است. وقتی فرد به طور مداوم ورزش می کند ناخود آگاه باعث سوخت و ساز می شود که همین مورد خواب شب هنگام را موجب می شود.

ورزش های هوازی فعالیت های فیزیکی هستند که در طول روز کاملا انرژی بخش هستند و همچنین خواب راحت در شب را به ارمغان می آورند. تمریناتی مانند دویدن بر روی تردمیل یا رکاب زدن بر روی دوچرخه ثابت که با فعالیت های مستقیم اعضای بدن انجام می شود، باعث خواهد شد گردش خون در بدن به خوبی افزایش یابد و ضربان قلب را بالا می برد که با انجام آن ها در هر زمان از طول روز موجب می شود شما زمان شب برای خواب کاملا آماده باشید. انجام تمرینات با شدت بالا نیز تاثیر به سزایی در درمان بی خوابی دارد.

کمبود فعالیت های فیزیکی در افراد یکی از مشکلاتی است که منجر به بی خوابی می شود، از این رو ورزش و افزایش فعالیت های فیزیکی که باعث نشاط در طول روز و نیز صرف انرژی پس از انجام آن است که باعث خواب آرام در شب می شود. عدم فعالیت های فیزیکی و بی تحرکی است که به صورت بی خوابی در افراد بروز می کند. اگر فردی از لحاظ روحی و نیز جسمی در طول روز فعالیت نداشته باشد و خسته نشود، در زمان خواب افکار روزانه به ذهن او هجوم می آورند و آرامشی را که برای خوابیدن لازم است از فرد دور می کنند.

ورزش کردن باعث مصرف انرژی در طول روز می شود و خود به عنوان استرسی مفید برای بدن خواب را تنظیم می کند. با انجام ورزش دمای بدن افراد افزایش می یابد و پس از آن با کاهش دمای بدن فرد راحت به خواب می رود. دویدن بر روی تردمیل یکی از ورزش هایی است که کاملا اعضای بدن را درگیر می نماید و اصلی ترین عضوی که باعث فعالیت بیشتر بر روی آن است پا می باشد.

شما با دویدن بر روی تردمیل علاوه بر اینکه سلامتی قلب و عروق را تضمین می کنید و به تناسب اندام می رسید، با انرژی که در حین دویدن مصرف می کنید به طور ناخودآگاه باعث می شوید که این صرف انرژی در طول شب مانند قرص خواب عمل کرده و شما را به خواب عمیق ببرد.

بدن به طور اتوماتیک در زمان خواب خود را ترمیم می کند و انرژی صرف شده را با خوابیدن و استراحت کردن دوباره به خود باز می گرداند. به اصطلاح بدن پس از ورزش و در طول خواب ریکاوری می شود و وقتی شما روزانه فعالیت های فیزیکی یا تمرینات ورزشی داشته باشید در شب، بدن برای جبران این انرژی های صرف شده، به راحتی استراحت می کند به همین دلیل شما بی خوابی را از خود دور خواهید کرد.

پس سعی کنید در جهت درمان بی خوابی، قبل از مراجعه به پزشک و تجویز قرص های خواب آور، ورزش های روزانه را انجام دهید. با فعالیت های فیزیکی بدن خود را برای خواب شب هنگام آماده نمایید و مطمئن باشید که ورزش علاوه بر سلامتی و تناسب اندام در درمان خیلی از بیماری ها مخصوصا بی خوابی تاثیر گذار است.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :