به این دلایل هنگام ورزش خسته می شوید!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 20 اسفند 1396 در ساعت 10 : 27 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

ورزش کردن در هر زمان از روز موجب ایجاد حس خوب در افراد خواهد شد. اینکه بدانید بدن تان چگونه این حس را بیشتر خواهد کرد، بستگی به شما دارد. اینکه در چه زمانی ورزش بیشترین تاثیر را برای شما دارد یا اینکه چه ورزش هایی باعث می شود شما انرژی بیشتری پس از انجام تمرینات داشته باشید، همه و همه بستگی به خود شما و شناخت کامل از بدن و سطح تمرینات تان خواهد داشت.

با این حال اگر بتوانید علم ورزش را به خوبی بیاموزید حتما از تاثیرات مثبت آن نیز فواید بسیاری خواهید برد، زیرا با داشتن علم هرچیزی، مطمئنا نتایج بهتری به دست خواهد آمد. مثلا اگر شما یک تردمیل خانگی تهیه کرده اید بهتر است کاملا اصول استفاده از آن را بیاموزید، درست است که این دستگاه ورزشی هوازی راه رفتن روزانه را شبیه سازی می کند اما شناخت استفاده از دستگاه و روش هایی که تاثیر کار با آن را چند برابر خواهد کرد بی شک در تناسب اندام زود هنگام شما و جلوگیری از خستگی هنگام ورزش تاثیر دارد.

دلایلی در ورزش و تمرین وجود دارد که با رعایت نکردن آن ها فرد دچار خستگی زودرس می شود و ادامه ورزش سخت شده که در برخی مواقع منجر به دلزدگی در ورزش نیز می شود. با این حال اگر از این دلایل آگاه باشید در حین تمرین بی شک دیرتر خسته شده و می توانید با خیالی آسوده و با لذتی بیشتر به ورزش روزانه بپردازید. در این مقاله می خواهیم شما را با چندی از این دلایل آشنا کنیم تا با رعایت آن ها بتوانید بدون هیچ مشکلی به انجام ورزش یا تمرینات بپردازید.

میزان کربوهیدرات مصرفی تان کم است: درست است که شما در بیشتر مواقع به دلیل تناسب اندام و چربی سوزی ورزش می کنید، اما باید این را بدانید که برای انجام تمرین بدن نیاز به انرژی دارد تا شما بتوانید بر روی تردمیل بدوید یا ورزش کنید. این انرژی را باید با مصرف کربوهیدرات مورد نیاز به بدن برسانید تا در هنگام ورزش به بدن فشار وارد نشود.

وجود کربوهیدرات یا نشاسته در بدن امری ضروری است که وظیفه آن تامین نیروی لازم برای دویدن یا ورزش است. اگر بدن این انرژی را نداشته باشد در موقع ورزش دچار مشکل خواهید شد و به اجبار تمرین را ترک خواهید کرد.

حال شاید برای تان سوال ایجاد شود که این کربوهیدرات ها چه هستند؟

کربوهیدرات ها در دو نوع مرکب و ساده می باشند، کربوهیدرات های ساده که این نوع کربوهیدرات ‌‌ها در قندهای تصفیه‌ شده مثل شکر سفید وجود دارند. وقتی که دارید یک آب ‌نبات چوبی خوشمزه می‌خورید، در واقع دارید یک نوع کربوهیدرات ساده وارد بدن تان می‌کنید. این‌ جور قندها در میوه‌ها و شیر هم یافت می‌شوند و بهتر است که کربوهیدرات ساده را از همین خوراکی‌ها (میوه و شیر) دریافت کنید.

کربوهیدرات های مرکب یا نشاسته که بیشتر از همه در غلات مانند: نان، بیسکویت، ماکارونی و برنج وجود دارد. در این گروه هم مثل گروه اول، بعضی کربوهیدرات‌ها از بقیه بهتر هستند. غلات تصفیه شده مثل آرد سفید و برنج سفید به اندازه‌ی غلات تصفیه نشده مفید نیستند. با این حال بهتر است که قبل از ورزش انرژی مورد نیاز بدن را با مصرف کربوهیدرات های مرکب تامین کنید، زیرا انرژی بیشتری را وارد بدن کرده و دیرتر دچار خستگی خواهید شد.

آب مورد نیاز بدن حین تمرین را تامین نمی کنید: یکی از عواملی که در خستگی زودرس هنگام ورزش به خصوص زمانی که بر روی تردمیل می دوید تاثیر گذار می باشد، نوشیدن آب است. بی دلیل نیست که در تردمیل ها محل قرار گیری بطری آب تعبیه شده و علت آن این است که فرد نوشیدن آب حین ورزش را فراموش نکند.

همانطور که می دانید زمان ورزش بدن شروع به تعریق خواهد کرد و آب از سطح پوست به صورت عرق از بدن خارج می شود. در اکثر فعالیت های فیزیکی این امری طبیعی است که فرد شروع به عرق کردن می کند. پس شما باید قبل از شروع تمرین، حین تمرین و پس از تمرین به میزان لازم آب بنوشید تا از خستگی زودرس و همچنین دهیدراته شدن بدن جلوگیری نمایید. علاوه بر خستگی زودرس در ورزش، نوشیدن ناکافی آب باعث بروز سرگیجه، سر درد، سیاهی رفتن چشم ها می شود که امکان دارد با این موارد فرد دچار آسیب وزشی نیز شود.

از خواب کافی بهرمند نمی شوید: اگر می خواهید در زمان ورزش با انرژی از تمرین لذت ببرید، شب قبل به میزان کافی بخوابید. خوابیدن یکی از عوامل تاثیر گذار در جلوگیری از خستگی هنگام ورزش است. وقتی شما شب استراحت می کنید و به خواب فرو می روید، بدن تان خود را ترمیم خواهد کرد. به این معنا که در طول شب بدن ریکاوری می شود و در روز بعد بدون مشکل و هیچ خستگی می توانید بی وقفه به انجام تمرینات بپردازید.

استرس در روز قبل نیز باعث خستگی در ورزش می شود، استرس روزانه و خواب بی ‌کیفیت شبانه اگر استمرار داشته باشند دست‌ به‌ دست هم می ‌دهند تا نفس تان را حین ورزش ببرند. اگر وسط ورزش کردن احساس می‌کنید انرژی بدن تان افت شدیدی کرده، پیش از هر چیز باید روال زندگی یکی دو هفته اخیرتان را مرور کنید. به یاد داشته باشید که اگر شغل شما و روابط تان با دیگران استرس ‌زاست و خواب ناکافی هم چاشنی این وضعیت شده، ورزش به ‌جای آن که استرس را کم کند، به انباشته شدن آن دامن خواهد زد.

بدن تان اسیدیته شده است: افزایش اسید در بدن مانع حمل اکسیژن توسط مویرگ ها در ماهیچه ها شده و فشار و کمبود اکسیژن را بوجود می آورد که موجب انقباض عضلات و بروز درد در آن ها  می شود. وقتی عضلات اکسیژن کم بیاورند، فشار را افزایش می دهند و درد ایجاد می شود. همه این موارد دست به دست هم داده و منجر به خستگی زودهنگام در ورزش خواهند شد. بنابراین با رعایت مسائلی مانند: نوشیدن آب قلیایی، مصرف غذاهای غیر فرآوری شده و نوشیدنی ها، سبزیجات و رژیم غذایی مناسب از اسیدیته شدن بدن تان جلوگیری کنید.

یکی از نشانه های بارز اسیدیته شدن بدن، خستگی مزمن است که با ورزش کردن نیز فرد به سرعت دچار آن خواهد شد و از ادامه تمرینات باز می ماند. شاید خستگی زودهنگام شما حین ورزش و نداشتن انرژی برای ادامه تمرینات از اسیدیته شدن بدن تان سرچشمه می گیرد، زیرا این مشکل جذب ویتامین و مواد مغذی ضروری بدن را کاهش داده و انرژی آن را نیز می گیرد که در نتیجه با خستگی زودرس مواجه می شوید.

مطالب ذکر شده در این مقاله بیشتر از آن چیزی که حس می کنید موجب رفع مشکل خستگی زودرس شما حین ورزش خواهد شد. شاید این موارد به نظر شما کوچک باشد اما با رعایت آن ها تاثیرات مثبتی از ورزش روزانه بدون خستگی نصیب تان خواهد کرد. بنابراین سعی کنید تا جایی که می توانید این مسائل را انجام دهید و در صورت رفع نشدن خستگی هنگام ورزش با رعایت این مسایل بدانید که دچار بیماری هایی مانند: کم خونی، تیروئید یا آسم و آلرژی خواهید بود که با انجام یک سری آزمایش می توانید به وجود آن ها پی برده و به سادگی برای درمان اقدام نمایید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :