با شکم خالی بر روی تردمیل بدویم یا نه؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 18 دی 1396 در ساعت 9 : 22 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

ورزش کردن به هر بهانه ای که باشد باعث سلامتی می شود. خیلی از افراد اول صبح شروع به دویدن می کنند تا انرژی مثبت بگیرند و کل روز را سرحال باشند. بعضی ها ورزش می کنند تا به تناسب اندام مورد نظرشان دست یابند و برخی دیگر ورزش می کنند تا خود را از بیماری دور کنند.

در هر صوررت مهم نیست به چه دلیل ورزش می کنید، بلکه فواید آن مهم است که به هر منظور با انجام تمرین در طول هفته از آن برخوردار می شوید. باید سعی کنید تا جایی که می توانید دست کم 3 روز در هفته یک پیاده روی ساده داشته باشید و آنجاست که معنای زندگی شاداب را به خوبی درک خواهید کرد.

ورزش روزانه باعث می شود بدن تان هماهنگی لازم را داشته باشد و همچنین انعطاف پذیری و استقامت آن افزایش پیدا کند. افرادی که روزانه به تمرین می پردازند، هر چه که باشد از پیاده روی ساده گرفته تا ورزش بدنسازی، آمادگی جسمانی شان نیز بالا می رود. خیلی ها برای ورزش نکردن دلایل و بهانه می آورند اما به لطف دستگاه های ورزشی هوازی، این بهانه ها نیز فایده نداشته و در صورت مشغله کاری یا خانه داری و غیره می توان با تهیه یک دستگاه ورزشی هوازی مانند: تردمیل، دوچرخه ثابت یا الپتیکال هر روز ورزش کرد.

تردمیل یکی از این دستگاه های ورزشی است که امروزه در هر خانه ای وجود دارد و همه افراد خانواده به راحتی می توانند از آن استفاده کنند. یکی از مزایای این دستگاه ها این است که با دیدن آنها در خانه انگیزه برای انجام ورزش بالا می رود و افراد خانواده حتی برای 5 دقیقه هم که شده، هر روز بر روی تردمیل می دوند یا راه می روند.

تردمیل فواید زیادی دارد و یکی از اصلی ترین دلایل استفاده از این دستگاه هوازی این است که فرد با تداوم در کار کردن با تردمیل به لاغری می رسد که البته رژیم غذایی مناسب در کنار تمرین بر روی دستگاه تاثیر آن را چند برابر می کند.

گذشته از تمامی این موارد، تردمیل مصارف پزشکی نیز دارد و در درمان بسیاری از بیماری ها موثر است برای مثال گزینه مناسبی برای افرادی است که گوشه گیر شده اند و می توانند با ساعتی دویدن بر روی دستگاه خود را از این حالت دور کنند. نه تنها تردمیل در درمان افسردگی موثر است بلکه از بیماری های مانند: پوکی استخوان، آلزایمر و ... نیز جلوگیری می کند.

اینکه هنگام ورزش کردن از تغذیه مناسب بهره مند شوید خود مقوله ای قابل بحث است. یعنی افراد به هر دلیلی که ورزش می کنند باید در کنار آن رژیم غذایی مناسبی نیز داشته باشند که هم تاثیر تمرینات چند برابر شود و هم به عضلات آسیبی وارد نشود. تا چندین سال پیش یکی از تصورات رایج در بین مردم ورزش با شکم خالی بود. فرد با این فکر که اگر گرسنه ورزش کند حتما بیشتر چربی می سوزاند، تمرین خود را با شکم خالی آغاز می کرد. گرچه هستند افرادی که امروزه نیز این تفکر را دارند و با همین روش پیش می روند. در این مقاله می خواهیم بدانیم که آیا ورزش با شکم خالی و گرسنه روش درستی است یا خیر.

برخی بر این باورند که با گذشتن چندین ساعت از وعده غذایی شام، بدن غیر از چربی موجود ذخیره گلیکوژنی دیگری ندارد و بهترین زمان برای سوزاندن این چربی های اضافی ورزش در صبح با شکم خالی است. به همین دلیل شروع به تمرین یا دویدن بر روی تردمیل می کنند بدون اینکه چیزی خورده باشند. در ابتدای امر این طور به نظر می رسد که این تفکر کاملا درست بوده و فعالیت ورزشی شما تاثیر بیشتری خواهد داشت، اما در اصل یکی از منفی ترین نکات آن از بین رفتن عضلات خواهد بود که بی شک نوع فعالیت ورزشی شما در آن بی تاثیر نخواهد بود.

وقتی شما ورزش می کنید بدن تان برای انجام فعالیت دویدن بر روی تردمیل از انرژی ذخیره شده در بدن استفاده خواهد کرد. یعنی هنگام تمرین بدن تان باید یک منبع تامین انرژی داشته باشد تا بتوانید ورزش کنید. در غیر این صورت بدن برای انجام ورزش، پروتئین موجود در عضلات را می سوزاند.

در صبح ، سطح هورمون کورتیزول در بدن بالا است و فعالیت های ورزشی مانند دویدن این کورتیزول را افزایش می دهد، بنابر این بدن مجبور است به ذخایر پروتئین موجود در عضلات هجوم برده و آن را به گلوکز تبدیل کند تا بتوان به ورزش ادامه داد. این کار باعث تجزیه پروتئین عضلات شده و موجب اختلال در سیستم ایمنی بدن خواهد شد.

بهتر است قبل از شروع هر تمرینی ورزشی، حتی دویدن بر روی تردمیل، بدن تان را با مصرف کربوهیدرات مورد نیاز تامین کنید تا بدن انرژی لازم برای انجام ورزش را داشته باشد. وقتی مواد غذایی وارد بدن می شود مطمئنا بخشی از آن کربوهیدرات خواهد بود که موجب ترشح انسولین در بدن شده و گلوکز خون را ذخیره می کند و باقی گلوکز صرف فعالیت ها می شود.

در اصل بدن یک منبع تامین انرژی دارد که ذخیره شده است و شما باید پس از صرف صبحانه مدتی تامل کنید تا این روند در بدن پیش رفته، انرژی مورد نیاز برای انجام ورزش ذخیره شود و همچنین در روند هضم غذا نیز اختلالی وارد نشود. بنابراین بهترین زمان برای انجام تمرین یک ساعت بعد از صرف غذا می باشد.

اگر واقعا تصمیم کاهش وزن با تردمیل را دارید باید از رژیم غذایی مناسب در کنار دویدن بر روی دستگاه پیروی نمایید. این کار علاوه بر اینکه از آسیب به عضلات تان جلوگیری می کند به روند کاهش وزن به صورت اصولی نیز تسریع می بخشد. باید قبل از تمرین کربوهیدرات مورد نیاز را به بدن برسانید و از فشار بیش از حد و بی مورد به بدن که موجب آسیب به آن می شود نیز جلوگیری نمایید. جای ورزش کردن با معده خالی بهتر است پس از صرف یک صبحانه مفصل شروع به انجام ورزش کنید تا تاثیر مثبت آن در انجام تمرینات را مشاهده کنید.

هرچه میزان بیشتری انرژی مورد نیاز برای انجام تمرین را به بدن برسانید بهتر می توانید شدت تمرین را بدون آسیب به بدن افزایش دهید. با این کار مطمئنا از خستگی زودرس در ورزش نیز جلوگیری خواهید کرد. پس این تفکر که ورزش با شکم خالی تاثیر چربی سوزی را بیشتر می کند، تصوری نادرست است و در برخی مواقع حتی امکان دارد به بدن تان آسیب وارد نمایید و سعی کنید قبل از دویدن بر روی تردمیل انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :