با شایع ترین آسیب های ورزشی آشنا شوید!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 28 فروردین 1397 در ساعت 9 : 39 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

همه ما با فواید ورزش آشنا هستیم و کمتر کسی هست که با ورزش کردن از روحیه ای شاد برخوردار نشود. تمرینات روزانه مانند پیاده روی یا هر ورزش دیگری باعث می شود که ورزشکار انرژی مضاعف بدست آورده و روز خود را با روحیه ای شاد آغاز کند. نوع ورزشی که انجام می دهید مهم نیست، مهم این است که با این کار روحیه شما تقویت شده و سلامتی تان تضمین می شود.

پیاده روی روزانه باعث افزایش گردش خون در بدن خواهد شد و به همین دلیل ماهیچه قلب به خوبی تقویت می شود و با این روند اکسیژن مورد نیاز مغز نیز تامین خواهد شد. از این رو همیشه می گویند: مغز سالم در بدن سالم است. با ورزش شما می توانید باعث انعطاف پذیری بدن، افزایش آمادگی جسمانی، افزایش حجم قلب، استحکام استخوان ها، افزایش قدرت و استقامت بدن شوید.

همانطور که می دانید در هر ورزشی احتمال بروز آسیب وجود دارد که ممکن است برای شما نیز پیش بیاید. البته این احتمال در ورزش های پر برخورد افزایش یافته و در تمریناتی مانند: پیاده روی، دوچرخه سواری و این قبیل کمتر است. با این حال در این مقاله شما را با شایع ترین آسیب های ورزشی آشنا می کنیم تا اگر حین ورزش دچار آسیب شدید، آن را تا جایی که می توانید کنترل یا درمان کنید.

پیچ خوردگی مچ پا

پیچ خوردگی مچ پا برای اکثر افراد پیش آمده است، زیرا احتمال بروز آن در راه رفتن ساده بیرون از منزل نیز وجود دارد. پیاده روی یکی از اصلی ترین و متداول ترین ورزش هایی است که همه افراد آن را کم یا زیاد انجام می دهند و خیلی از افراد نیز با توجه به فواید آن، روزانه به پیاده روی می پردازند. از این رو اگر شما به این کار به چشم ورزش نگاه می کنید، قطعا باید کفشی ورزشی مناسب پیاده روی بپوشید تا هرچه بیشتر از آسیب پیچ خوردگی مچ پا در امان باشید.

در هر صورت امکان بروز پیچ خوردگی مچ پا در پیاده روی روزانه امری عادی است که هر لحظه امکان دارد برای شما نیز پیش آید. مثلا موقع بالا یا پایین رفتن از پله یا هنگامی که در مسیری ناصاف راه می روید، احتمال بروز این آسیب ورزشی نیز بالا می رود. حتی گاهی بر روی تردمیل که سطحی کاملا صاف و هموار دارد نیز احتمال پیچ خوردگی مچ پا وجود دارد که با تغییر سرعت یا پایین آمدن از دستگاه بروز خواهد کرد.

در دستگاه های ورزشی مانند تردمیل گیره ایمنی تعبیه شده است و باعث می شود زمانی که فرد به هر دلیل تعادل خود را هنگام ورزش بر روی دستگاه از دست می دهد با جدا شدن گیره از کنسول تردمیل،  باعث توقف سریع دستگاه شده و به این صورت مانع از بروز آسیب های ورزشی شود که یکی از همین آسیب های شایع بر روی تردمیل پیچ خوردگی مچ پا می باشد.

آسیب ساق پا

یکی دیگر از آسیب هایی که با پیاده روی و راه رفتن که از متداول ترین کارهایی است که هر فرد در طول روز انجام می دهد، رابطه مستقیم دارد آسیب ساق پاست. احتمال بروز این آسیب ورزشی در افرادی که تازه شروع به انجام تمرینات کرده اند بالا بوده و حتی برای ورزشکاران حرفه ای که تصمیم دارند، سطح تمرینات خود را افزایش دهند نیز امکان بروز آسیب ساق پا وجود دارد.

البته باید متذکر شد که این آسیب بلافاصله و پس از انجام تمرینات بروز نکرده و مدتی طول می کشد تا ورزشکار درد را در این ناحیه احساس نماید. این آسیب ورزشی در زندگی هر فرد دست کم یکبار اتفاق افتاده است و در صورتی که شما پیاده روی تند و سریعی داشته باشید یا زمان راه رفتن کفش مناسب نپوشیده باشید نیز احتمال بروز آسیب در ناحیه ساق پا وجود دارد.

گرفتگی و کشیدگی عضلات کمر

این آسیب ورزشی که اغلب در تمرینات سنگین مانند: بدنسازی و وزنه برداری بروز می کند با دردی ناگهانی و شدید در ناحیه کمر همراه خواهد بود. یکی از علل بروز گرفتگی و کشیدگی کمر، فشار بیش از حد به این ناحیه بوده که با انجام ناصحیح تمریناتی مانند: اسکات یا ددلیفت نمایان می شود. حتی ممکن است با حرکت ناگهانی چرخش در هنگام هر نوع ورزشی شما دچار گرفتگی عضلات کمر شوید.

البته باید اشاره کنیم که کشیدگی عضلات کمر یا به اصطلاح رگ به رگ شدن کمر دو نوع رایج دارد که یکی از آن ها در صورت کشیدگی زیاد منجربه پارگی رشته های ماهیچه ای در این ناحیه شده و نوع دیگر نیز با کشیدگی بیش از حد منجر به پارگی بافت های پیوندی بین استخوانی خواهد شد. در صورتی که آسیب دیدگی این ناحیه از شدت بالایی برخوردار نباشد با علائمی مانند درد و التهاب عضلات بروز خواهد کرد که باید سریعا تمرین را قطع نمایید.

دررفتگی شانه

می توان گفت که شانه ها یکی از پرتحرک ترین مفاصل بدن به شمار می آیند، زیرا ما دائما در حالت انجام فعالیت با دست هایمان هستیم. بنابراین در ورزش هایی که دست ها بیشترین تحرک را دارد احتمال دررفتگی و آسیب شانه بالا می رود. این آسیب ورزشی در بین ورزشکاران والیبال یا بسکتبال نیز به وضوح دیده می شود. حتی احتمال کشیدگی عضلات شانه در هنگام انجام تمرینات ورزشی روزانه که هر فرد عادی آن را انجام می دهد وجود دارد.

مثلا در مواقعی که ورزش شما به پایان رسیده است و قصد دارید خستگی را از بدن خارج کنید و شروع به کشیدن دست ها به سمت طرفین می کنید، احتمال کشیدگی عضلات این ناحیه افزایش می یابد که با دردی ناگهانی همراه خواهد بود. این آسیب دیدگی اغلب در تمرینات و ورزش های پربرخورد پیش می آید که در آن پارگی لابرم (نواری که دور کاسه مفصل شانه است) و رباط شانه از شایع ترین نوع آسیب دیدگی های ورزشی است و با نشانه هایی مانند: درد در نواحی شانه، ضعف، بی ثباتی شانه، ناتوانی در حرکت این ناحیه، بی حسی یا سوزن سوزن شدن شانه، التهاب، فرم غیرعادی شانه، کبودی و کلا هر نشانه ای که حاکی از درد بیش از حد و غیرعادی بودن شانه باشد، بروز خواهد کرد.

در هر صورت احتمال بروز آسیب های ورزشی در طول روز وجود دارد حتی مواقعی که در حین راه رفتن هستید. البته موارد ذکر شده در بالا از شایع ترین آسیب هایی است که در طول تمرینات مداوم و پی درپی روزانه اتفاق خواهد افتاد و تنها کاری که بعد از بروز آن می توان انجام داد، قطع کردن سریع ورزش بوده و در صورتی که آسیب از شدت بالایی برخوردار باشد باید برای درمان اقدام نمایید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :