از اشتباه کردن بر روی تردمیل بپرهیزید

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 27 آبان 1395 در ساعت 15 : 16 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

امروزه تردمیل به عنوان یک وسیله هوازی، دارای طرفداران بسیار زیادی می باشد و اغلب مردم برای کاهش وزن و تناسب اندام به سراغ آن می روند؛ به دلیل آنکه با داشتن یک تردمیل خانگی ورزش برای آنها قابل دسترس شده و در هر ساعت از شبانه روز که فرصت داشته باشند ، می توانند در محیط امن خانه خود به انجام دادن تمرینات خود بپردازند و دیگر گرمای هوای آن و محدود بودن فضا مانع آن ها نمی شود.

در مجموع ورزش های هوازی به بهبود وضعیت قلبی – عروقی بدن کمک کرده و توانایی افراد را در انجام کارهای روزمره افزایش می دهد. اما برای رسیدن به این اهداف می بایست نحوه ورزش کردن صحیح و اصولی را بدانید. گام برداشتن نادرست و نداشتن یک برنامه مناسب ممکن است به عضلات و مفاصل شما آسیب برساند. البته معمولا دویدن و راه رفتن بر روی تردمیل، گام برداشتن کاربر را اصلاح می کند؛ زیرا راه رفتن اشتباه تعادل فرد را برهم می زند.

برخی از اشتباهات رایج که اغلب افراد بر روی تردمیل مرتکب می شوند عبارتند از :

- دویدن و راه رفتن پای برهنه یا به نداشتن کفش ورزشی متناسب ؛ این عمل به عضلات و مفاصل آسیب وارد می نماید . کفش ورزشی متناسب بایستی شامل لایه های اضافه جهت ضربه گیری باشد. البته تردمیل های پیشرفته امروزی اکثریت مجهز به ضربه گیرSDS می باشند که از مفاصل و عضلات فرد محافظت می نماید؛ لذا نباید بدون کفش ورزشی متناسب بر روی این وسیله به تمرینات ورزشی پرداخت.

- در زمان تمرین سر خودتان را هیچوقت پایین نیندازیید و به پاهایتان نگاه ننمایید؛ بعضی از افراد فکر می کنند با نگاه کردن به پاهایشان در زمان راه رفتن و دویدن تمرکز بیشتری خواهند داشت، در صوریکه اصلا این طور نخواهد بود . این عمل علاوه بر ، برهم زدن تعادل به مهره های گردن نیز آسیب جدی وارد می کند و حتی باعث ایجاد گودی کمر و کمر درد خواهد شد.

روی تردمیل همواره به صورت طبیعی بایستید و به مقابلتان نگاه نمایید. شکم را تا آنجا که می توانید و به شما فشار وارد نمی گردد به داخل داده و دست ها را با زاویه 90 درجه در دو طرف بدن نگه دارید و مانند وقتی که بر روی زمین می دوید و راه می روید، دستان را به آرامی مشت کرده و به سمت عقب و جلو مدام ببرید. شانه هایتان در حالت یکسان بوده و سینه خود را مقداری رو به جلو ببرید.

- در زمان گام برداشتن بر روی تردمیل ، کف پاهای خود را به سطح دستگاه نکوبید و سعی نمایید با قسمت میانی و جلویی پای خود فرود بیایید، نه با پاشنه پایتان ؛ گام برداشتن اشتباه به مفاصل زانو آسیب می رساند.

- هر ماه برنامه تمرینی که اجرا می نمایید را تغییر دهید ؛ استفاده کردن از یک برنامه به صورت مداوم موجب کاهش کالری سوزی می گردد . زیرا بدن به تمرینات تکراری به طور مداوم عادت کرده و پاسخ مناسب به آن ها نخواهد داد. چنانچه در کنار تردمیل خود دستگاه های دیگری مانند دوچرخه ثابت یا اسکی فضایی داشته باشید، می توانید جهت ایجاد تنوع در برنامه خود با آن دستگاه ها ورزش نمایید و برنامه تکراری را مدام اجرا نکنید؛ در غیر این صورت با تغییر زمان،سرعت و شیب شدت تمرینات خود را تغییر دهید . بعضی اوقات نیز جهت دویدن و پیاده روی به محیط بیرون بروید و توانایی های بدنی خود را در فضای خارج مورد آزمایش قرار بدهید.

- روی دستگاه تردمیل از برداشتن گام های بسیار بلند و یا بسیار کوتاه جداً خودداری نمایید. گام ها باید متوسط باشند. گام برداشتن به شکل بلند موجب ایجاد کشیدگی درون مفاصل و عضلات شده و گام های کوتاه نیز مقدار تعادل را بر هم می زند. چنانچه روی تردمیل قادر به حفظ تعادل و رها کردن دستگیره های تردمیل نیستید، احتمالا سرعت شما بالا بوده و بایستی مقدار سرعت خود را کاهش دهید .

- هنگام دویدن و راه رفتن بر روی تردمیل قوز ننمایید ؛ نا متناسب بودن بدن هنگام ورزش کردن هم به مفاصل آسیب می رساند و هم به عضلات ؛ و هم شکل بدن را بر هم می زند. همیشه در زمان تمرین کردن کمر خودتان را صاف نگه داشته و صاف و راست بایستد. چنانچه این حالت ، تمرین کردن شما را دشوار می کند سرعتتان را کاهش دهید و پس از عادت کردن به نحوه صحیح ایستادن سرعت را بالا ببرید.

- برای تمرینات ورزشی افراط نکنید. مخصوصا اشخاصی که به تازگی ورزش می کنند باید انجام ورزش را به آهستگی شروع کرده و با گذشت زمان و بالا رفتن سطح آمادگی جسمانی بر شدت تمرینات بیفزایند.

چنانچه در حین انجام تمرینات ورزشی احساس سیاه رفتن چشم و سرگیجه پیدا کردید؛ بایستی مقدار سرعت تردمیل و بعد آن را متوقف کنید؛ سپس از تردمیل پایین آمده و پاهای خود را با تکیه دادن به میز با دیوار بالا نگه دارید. تپش قلب شدید و احساس خستگی زیاد نشانه زیاد بودن شدت تمرین است. ورزش در سطح نامناسب و بسیار بالا، برای آنان که آمادگی جسمانی لازم را ندارند، موجب دلزگی و خستگی می شود، با برنامه ورزشی مناسب خود پیش بروید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :